Tvůrce, nebo tvořílek?

Možná jste si již všimli, že používám slova jako „tvorba“ nebo „tvůrce“ a mohou vám přijít trochu pompézní. Je pro ně ale velmi dobrý důvod. „Tvořílci“ a „tvůrci“… Jaký je v tom vlastně rozdíl? A proč na tom rozdílu tak lpím? Co vám vlastně nabídnu, když mi řeknete, že byste rádi chodili na mé kurzy?

Mým cílem a touhou je, oslovit výtvarně šikovné lidi a dát jim podněty, díky kterým by své schopnosti rozvinuli dál. Většina z vás určitě zná nejrůznější kreativní veletrhy a jednoduché DIY návody „udělej si sám“. My ale spolu nezůstaneme jen na začátku!

Pokud jsou kreativní veletrhy a workshopy startem a krokem 1, tak se mnou to bude level 2 a 3 – cesta k umění. (Ale ani začátečníci se nemusí bát, umím dělat i kroky 1 ;-) ) Rozhodně to neznamená, že byste teď měli zavřít moje stránky s pocitem „na to nemám, to už je moc složité“. Z mých zkušeností bezpečně vím, že většina kreativně založených lidí (tedy i Vy) je schopna velkých věcí. Really. :-)

Podívejte se na jeden takový příklad:

05P1260216

Skupině „tvořilek“, které původně chodily jen na drobné kurzy do obchodu s výtvarnými a hobby potřebami, se tak zalíbilo naše společné malování, že jsme si věrné už 5 let a s naprostou vážností je mohu označit za malířky. Tak jsou šikovné.

Nicméně nemyslete si, začátky nebyly vůbec jednoduché! Míchání barev dalo většinou šedivou, tvary stromů na papíře připomínaly spíš rozpitá zvířátka a obloha? No, ta je přece MODRÁ…

Dnes kreslí portréty, olejomalba je jim vlastní, malují krajiny, květiny i postavy. Na aktuálním kurzu se už s některými nevěnujeme jen tomu, aby správně malovali realitu, ale snažíme se do obrazů dostat i něco z vlastní osobnosti – a tím se už opravdu dostáváme k umění.
[print_circle_slider_plus_lightbox id=“11″]

Kdo je tedy „tvořílek“ a kdo je „tvůrce“?

Pojem „tvořílek“/ „tvořilky“ u nás vznikl společně s boomem kreativních veletrhů, výtvarných hobby obchodů a nejrůznějších korálkáren. Lidská touha po sebevyjádření je odvěká a v konzumním uspěchaném světě se chceme zabavit nad něčím hezkým a zjistit, že jsme vlastně šikovní lidé.

Problémem je ovšem jednak nízká kvalita takových kurzů (promiňte, ale taková je moje zkušenost), lektoři jsou sami málokdy výtvarníci nebo mají pocit, že na víc než na korálkové kuličky a lepení ubrousků nestačíte, a jednak je problém v tom, že v nabídce x různých technik vždy jen ochutnáte a málokdy se vám někdo dál věnuje na nějakém pokračovacím kurzu (výjimkou jsou snad jen kurzy tvorby z fima a možná někdy korálkování).

Prvoplánové otiskávání razítek, spojování drátků a nedejbože lepení korálků na obraz tavnou pistolí (I to už jsem viděla a byl to obraz fakt velký a dokonce trojdílný!) opravdu NEBUDE UMĚNÍ, ani kdybyste se na hlavu postavili. Z 95% se to nebude umění ani blížit. Dnešní trendy nám říkají, že když dokážeme natřít barvou polystyrenovou kouli, jsme strašně cool kreativní borci. Hlavně ať je to barevné, lesklé a maximálně jednoduché. A když to zvořete? Co… to byl přece umělecký záměr!

Ne a ne a ne a ještě jednou, pěkně prosím, ne. :-D Toto prostě nestačí.

P10307767Oni za to tedy prodejci možná až tak nemohou. Ve chvíli, kdy k workshopům nabízíte výtvarné potřeby nebo propagujete zboží prostřednictvím kurzů, tlačí vás trh nekompromisně stále k novým a novým kreativním technikám aniž by zákazníci (a i lektoři) měli prostor věnovat se něčemu hlouběji. Čím širší sortiment, tím více různých „kreativních“ chutí. A přitom i takový potisk na trička jde posunout k obrazu nebo propracovanému vzoru.

„Tvořílci“ jsou tedy kreativní lidé, kteří zůstávají v první fázi „ochutnávání technik“.
„Tvůrci“ můžete být vy, kteří se se mnou pustíte i do hlubších vod.

Osobně si myslím, že kvalita je mnohem víc než kvantita. (Ne, opravdu nebudu kompletovat celý víkend s kamarádkami 500 ks stejných náušnic na stánek, až si budu muset chladit ruce v kýblu – real story. Budu mít dvoje, ale fakt dobrý.) Ke kvalitě se prostě musíme dopracovat. I ke vkusu občas. ;-) Dobrá zpráva ale je, ale to není žádný nadměrně těžký úkol. Nepodceňujte své síly. Často stačí jen vědět, jak na to. A to se vám budu snažit ukázat.

Proč jsem se vydala zrovna touto cestou, jste se mohli dočíst v mém příběhu->. Cesta malířky přes umění k práci v kreativním obchodě a zase zpátky trvala 10 let, až vykrystalizovala v to, co dělám teď – ve stavění mostů mezi profesionály a šikovnými amatéry, zaplňování propasti mezi těmito dvěma světy.

Momentálně tu máme 2 hlavní cesty k tvorbě:

1) Techniku relaxační kresby, kde se učíme, jak prostřednictvím odpočinku vytvořit krásná abstraktní dílka.
Krokem 1 je eBook zdarma -> nebo rovnou eBook „Relaxuj kresbou“-> (kroky 1 a 2).
Krokem 3 bude eBook „Od relaxační kresby k umění“, který vznikne během letošního roku.

2) Olejomalbu, kterou odstartujeme koncem ledna několikatýdenním on-line kurzem „Olejomalba pro začátečníky“-> (krok 1).

Plus mínus kratší obohacení workshopy, články a návody, které mě zrovna napadnou, a samozřejmě živé kurzy v mém ateliéru v Plzni.

Posunout se od „tvořílka“ k „tvůrci“ není tak těžké, jak se zdá.

Jarmila, Anička, druhá Anička, Petra i další mí malíři nezačínali s myšlenkou, že od teď to bude umění. Prostě chtěli zkusit něco víc. Překročili se mnou strach a obavy a postupně se k umění propracováváme. Je to přirozený proces. Beze strachu, bez nátlaku. Malujeme, máme z toho radost a já postupně přidávám obtížnost. A funguje to. :-)

Nemusí jít ale pouze o malování obrazů. I z prvních čar a vzorů relaxační kresby může postupně vzniknout něco víc:

ZenKoiFish2876

A dokážete si představit, kdyby tímhle způsobem byla vyvedená celá velká kresba moře nebo koláž živočichů, která bude mít alespoň metr na šířku? Bohužel se mi nepodařilo zjistit jméno autora, takže kdybyste na obrázek narazili na internetu, dejte mi prosím vědět a dopíšeme to.

Tvorba je nádherná věc! Dává mysli svobodu, a ať si říká, kdo chce, co chce, pomáhá utvářet naše hlubší hodnoty. Vždyť kdo by neměl radost z toho, když překoná sám sebe? Pojďme společně vykročit směrem k vašim snům. A až vás zas někdo bude chtít uznale poplácat po rameni za moc hezky přilepený papírek na špejli, setřete ho třeba slovy: „Ne! Toto nebude zápich do květináče! Tohle bude socha ze 100 zápichů do květináče!“

Ať jsou vaše dny plné fantazie.
Pojďme spolu v kreativitě dálhloublíp! :-)
Vaše Janča

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře