Tohle není vůbec tvůrčí…

„Tohle není vůbec tvůrčí.“ Přesně tuto námitku slyším často od lidí, kteří se s relaxační kresbou setkají poprvé, a tak jsem se dnes rozhodla, že ji navždy vyvrátím. Co je kreativního na tom obkreslovat obrázky, které už někdo vymyslel? Kde je ta tvorba, to umění, které povznáší?

Když se to rozjede

Se začátkem nového roku odstartoval první on-line kurz relaxační kresby>> a já mám úžasnou příležitost sledovat kreslení žáků v přímém přenosu. Pojďme se spolu podívat, jak to s tou kreativitou doopravdy je:

Zentangle je jen začátek

Pokud jste se už na dívali na eBook „Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu“, zjistili jste, že staví na takzvané zentagle kresbě – to je metoda, kterou vymysleli Maria Thomas a Rick Roberts, metoda, kde se naučíte kreslit předem připravené geometrické nebo přírodní vzory a ty pak skládáte do čtvercových obrázků. Největším přínosem Zentangle je podle mě to, že umožňuje začít kreslit i lidem, kteří by jinak sami nevěděli jak začít, kteří mají strach z bílé čtvrtky a nenapadá je, čím ji zaplnit. Proto tu máme předepsané vzory, které nám pomohou odstartovat.

Tím to ale zdaleka nekončí!
Co máte všechno ve svých rukách?

1) Určujete kompozici

Poskládat vzory k sobě tak, aby tvořily vyrovnaný a krásný celek, není žádná zívačka. Zároveň je to ale skvělá hra. Dala jsem žákům za úkol, aby každý z pouhých 4 vzorů poskládal 4 různé kompozice (kompozice = rozložení vzorů). Člověk by řekl, že se toho se čtyřmi vzory nedá moc vymyslet, ale během pár hodin mi v kurzovací skupině na Facebooku začaly vyskakovat neuvěřitelné věci a ani jeden obrázek se neopakoval. S nadšením jsem pozorovala, kolik možností se vyrojilo.

Některé jsem pro vás vybrala na ukázku (kliknutím si můžete obrázek zvětšit):

[print_circle_slider_plus_lightbox id=“27″]

2) Určujete styl

Určitě není pravidlem, že vaše relaxační kresby musí být vypulírované, dokonale vystínované a maximálně přesné. Naopak. Když pustíte ruku z uzdy a dáte jí volnost a švih, dostanete do kresby svůj originální rukopis a také efektivněji vykreslíte emoce>>

3) 1000 a 1 varianta od každého vzoru

S každým předepsaným vzorem se dají dělat kouzla. Berte předlohy jen jako taková pomocná základní vodítka. Zkoušejte se různě vystínovat, obtáhnout černě jen levé obrysy, obtáhnout jen pravé obrysy, vyčerněte jiné části vzoru. Hrajte si.

Zkusila jsem to u vzoru B´Twined (původní předepsaný vzor je obr.1):

 

Se začátkem on-line kurzu jsem 100% ožila. Vidím, že mé postupy fungují, vidím, jak se může tvorba živě rozrůstat a jak originálně jednají moji studenti. Je to jako balzám a současně jako energetická tsunami a za to všechno vděčím čtyřiceti lidem, kteří se mnou kouzlo relaxační kresby odhalují každý den. Ta energie je tak veliká, že jsem se rozhodla otevřít vstup do kurzu dalším z vás. Právě teď! Pojďte se s námi svést na vlně relaxace:

Zeptala jsem se současných studentů, jestli by vám chtěli něco vzkázat.

Marta píše: „Co bych mohla sdělit? Třeba to, že na začátku jsem vůbec nevěděla, jak se toho chopím, že mě to začalo strašně bavit a že si kreslím každý den. Že mě kurz učí se jinak dívat, vidět věci jinak. Že je tu skvělá parta, že se navzájem podporujeme a určitě i zlepšujeme. :-) „

Vendula: „Já bych jim chtěla říct, že malíři a kreslíři jsou prima lidi a je mezi nimi vždycky fajn. :-) „

A Helena: „Určitě je rádi přivítáme. A já bych jim ráda sdělila, ať se nenechají ničím odradit, je to taková prima výzva, skvělá parta, úžasná lektorka a že trénink dělá mistry. ;-) „

Mějte se krásně a užívejte dne. Janča

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře