Time, jdem do tebe!

tim 3

Time, jdem do tebe!

Miluji Tima Burtona. Proč to skrývat. 🙂 Jeho výtvarné vidění světa mě fascinuje. Houba velká jako Alenka? Ponurý pozemský svět versus barevné a živoucí podsvětí v Mrtvé nevěstě? Milé a dobré nestvůrky oproti mnohdy lidským stvůrám, pastelově barevné předměstí ve Střihorukém Edwardovi, které paroduje sladký a naivní nátěr amerického maloměšťáctví… Prostě bomba!

Tima asi nikomu moc představovat nemusím. Většina z nás zná alespoň jeden jeho film. Alenku v říši divů, Beetlejuice, Mrtvou nevěstu, Ospalou díru nebo můj oblíbený nový film Big eys. Co je ale všem filmům a celé jeho tvorbě společné, je neuvěřitelná fantazie (a ano, trošku hororová). Celý svět vystavěný s jedinečným rukopisem od celkového ladění atmosféry děsivého městečka až po tu nejmenší houbu, nejmenší detail.

Režisér a výtvarník Tim Burton je opravdový megaloman. Vzpomínám na loňskou výstavu v Praze, která se dobře jmenovala “Tim Burton a jeho SVĚT”. Za pompézním pruhovaným vstupem čekalo x místností ve dvou patrech a sklepení. Bylo tam všechno – loutky, šest krátkých filmových projekcí, kino na celovečerní filmy, čítárna, obrazy, náčrtky na papíře i na ubrouscích z restaurací. Tim kreslí zřejmě opravdu všude. 🙂

A o to mi vlastně dneska půjde.

Vždycky, když kreslím relaxační obrázky, vidím Burtona. Proužky, šachovnice, děsivé stromy s větvičkami do spirál, šroubky, matičky… a kolikrát mi z toho všeho vyšla nějaká ta roztomilá zrůdička. V takovém kreslení totiž člověk není vůbec ničím omezen a může dělat opravdu to, co ho zrovna napadne.

zdroj: www.ceskatelevize.cz

zdroj: www.ceskatelevize.cz

Základem bude strom, na něj nasadíme velké oko nebo hlavičku s několika očima, přidáme dračí křidýlka a větvičky “ozubíme”. A hele, máme potvůrku jako na obrázku vedle.
Anebo můžeme vytvořit jinou, vlastní, originální. Stále sbírám vaše potvůrky do galerie relaxačních monster.

Co to je?

Když se mi začaly na stole vršit načmáraná fantaskní zvířata a stroje, napadlo mě udělat kolekci ze všech našich podobných kreseb. Takový náš vlastní roztodivný svět.

gallery

Ráda bych posbírala alespoň sto takových tvorečků (pro začátek) a udělala z toho výstavu. On-line a možná i živou (podle toho, jak se budete snažit 🙂 ). Pár už jich v kapse (a e-mailové schránce) mám, ale chtěla bych vás v tom podpořit více. Ať se nám to rozrůstá.

Pojďme tedy odhodit zábrany, vzít tužku a nějaký ten papír či ubrousek a pustit svoji fantazii naplno!!

Můžete se nechat vést vzory nebo se jimi jen inspirovat nebo si rovnou vymýšlet vlastní. Vítané jsou mechanické, rostlinné i živočišné potvůrky. Kombinovat můžete například listy, houby, hmyz, různá ozubená kolečka a páčky, větve, ploutve, balony… podmínkou je, aby to alespoň trošku připomínalo Zentangle a relaxační kresbu.

Použít můžete například:

ostružina 3 útes 4 bunzo 3 pepř 3

A vypadat to může třeba takto:

Gábina Černá - moster monster - ptakopunker monster - mechaňák Kateřina Martínková - Násál přežvýkavý

Nebo úplně jinak. Cílem je odpočinout si, tvořit a trochu si i zadovádět. Máme za sebou vánoční svátky a před sebou dovolenou a úplně nový rok, na nohou tlusté ponožky a pod nos voní čaj nebo dobrý svařák. To je naprosto ideální čas na fantazii a srandu. 🙂

Vyhlašuji 2 kategorie soutěže:

1. NEJHEZČÍ RELAX MONSTER
Všechny kresby, které se mi sejdou, pověsíme na internet k veřejnému hlasování (Facebook) a vítěz si odnese epesní Relax-balíček výtvarných potřeb pro nejdokonalejší relaxační kreslení v hodnotě 500 Kč.

Nakreslete vaši potvůrku na čistý bílý nebo černý papír (zajímavé budou určitě i bíle kreslení tvorečkové na černém podkladu), naskenujte jej nebo dobře vyfoťte (ať je obrázek reprezentativní a vystavovatelný) a pošlete mi jej na adresu jana@janacardova.cz (do předmětu ideálně napište “Relax monster”). Obrázky můžete posílat do 21. ledna (obrázky můžete poslat i déle, ovšem od 22. ledna se již bude hlasovat). Doba veřejného hlasování je od 22.1. 2016 06:00h do 29.2. 2016 20:00h.

2. NEJORIGINÁLNĚJŠÍ OKOLNOSTI VZNIKU RELAXAČNÍ POTVORY
Vracíme se obloukem k oněm Timovým kresbám na ubrouscích. Pokud budete sedět například v kině a přepadne vás neovladatelná touha nakreslit relax monster, vezměte, co máte po ruce (ale žádný vandalismus prosím 😀 ), nakreslete potvoru a zdokumentujte to.

Pošlete mi na mail (jana@janacardova.cz a předmět mailu “Relax monster”) fotku třeba i z mobilu a zajímavý popis toho, co vás ke kreslení vedlo. Vítěze vyberu já, 7.2. 2016, a dostane taktéž epesní balíček pro relaxování kresbou v hodnotě 500 Kč. Vítěznou fotku s popisem také uveřejníme na internetu. Posílat můžete do konce ledna, tedy do půlnoci 31.1. 2016.

A POZOR! Můžete se účastnit obou kategorií a s několika obrázky. Proč omezovat rozlet…
Pokud potřebujete formální podmínky soutěže, najdete je ke stažení zde.

Co říci na závěr?

Jdu si pustit Mrtvou nevěstu a těším se moc na vaše první kresby. A ty si, Time, pořádně nasaď brýle a mrkej, co dokážeme stvořit my! Hodně švandy a kreativity vám přeje Janča a berte život s humorem. 😉

Jana Cardová

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře