Tak z toho udělej abstrakci

Taky už vám to někdo řekl? Vsadím se, že jo. Tahle věta zazní vždycky, když se vám nepodaří namalovat něco, co jste chtěli. Jako útěcha. A mně z ní naskakuje taková husí kůže, že to skoro brní! Udělat dobrou abstrakci totiž vůbec není žádná sranda.

artist: Suraj Patel

Kde se vzalo, tu se vzalo…

…přesvědčení, že udělat barevné fleky je jednoduché. Často slyším i od začínajících malířů, jestli by nejdřív nemohli zkusit namalovat něco abstraktního. Udělat kytici nebo krajinu je prý moc složité.

Letos mi malířky v Bezděkově u Klatov řekly, že už to fakt chtějí zkusit. Inu, dobře. Už spolu malujeme pět let, už by mohl být čas. Ve svém projektu Od tvořílka k umělci se vám snažím nabízet kurzy, které na sebe navazují tak, abyste se mohli pořád zlepšovat a vyvíjet. Když budete chtít, můžete klidně začít eBookem RELAXUJ KRESBOU>>skončit u on-line kurzu Olejomalba pro pokročilé>>. V kurzech vedených on-line nikdy nezačínám abstraktní malbou.

Abstrakce není snadná, ale je krásně hravá! Člověk se nesmí bát experimentovat a případně i něco vyhodit, ale stojí to za to. Abstraktní malby se často dělají na veliká plátna a vy se tak můžete do obrazu doslova ponořit. Vypadá jinak, když se na něj díváte z dálky, a jiný je, když prozkoumáváte detaily třeba z deseti centimetrů. Správná abstraktní malba je zblízka bohatá. Obraz, který vám z dálky připadá převážně modrý, vám zblízka rozehraje barevný koncert. V modré vám ukáže hlubokou zelenou, fialovou a modrou na tisíc způsobů.

Také se často pracuje s různě hustou barvou. Někde bude malba lehounká a průsvitná jako voda, jinde uvidíte tak hutné nánosy, že budou vidět vystouplé stopy po štětci nebo špachtli.

Poskládat barvy tak, aby se tohle všechno stalo a nevznikl jen chaos, chce notnou dávku citu nebo zkušenosti.

Pokud vám ale barvy a skvrny nedají spát,
poradím vám, jak na to

Dojít k abstrakci můžete dvěma cestami.

 • Hrát si s barvami a texturami
  Na pomoc si můžete kromě štětce vzít také špachtli, špejli, hřeben, písek, pěnovou houbičku, zmuchlaný kapesník, provázek. Dívejte se, jaké stopy v barvě tyhle nástroje zanechávají, a využijte toho v kompozici obrazu.
 • Zjednodušit realitu až na dřeň
  Vyberte si nějaký reální námět, třeba pohled na architekturu a zkuste si říct, co ho nejvíc charakterizuje, jak nejvíc můžete objekty zjednodušit. U mrakodrapů budou zřejmě vycházet nějaké obdélníky tažené štětcem zhora dolů.

Abych vám to ještě více přiblížila, vzala jsem si na pomoc můj obraz – Běžce.
Podíváme se, jaká základní pravidla jsem si stanovila.

 1. Běžci běží, takže je celý obraz tvořený z vodorovných čar, abych zdůraznila jejich pohyb. Jsou tak rychlí, až jsou rozmazaní.
 2. Postavy běžců jsou v hnědých a tělových odstínech, zatímco vzduch kolem je modrý.
 3. Jsou dva, a tak hnědavé barvy tvoří okraj tam, kde těla běžců začínají. Zároveň je před nimi světlý prostor, aby měli kam běžet.

Pár rad k technice:

 • Malujte s rozmyslem a využijte kontrastu
  Než položíte novou barvu, napřed se na obraz třikrát koukněte a představte si, jestli se tam hodí. Umisťujte světlé plochy vedle tmavých, vystouplé barvy vedle plynule rozetřených, teplé barvy vedle studených, oblé tvary vedle geometrických.
 • Malujte dlouho
  Nekončete u prvního zaplnění plátna barvami. Dál tvořte. Dávejte barvu přes barvu a nechte obraz, ať se mění a roste.
 • Tmavý roh a světlý roh
  Není to pravidlo, ale je pěkné, když má obraz tmavý roh a naproti diagonálně světlý roh.
 • Neroztírejte všechno
  Nechte některé části vystouplé. Můžete například udělat do barvy rýhu špejlí a nechat ji tak uschnout, nebo udělejte v barevné hmotě vlnky.

 • A ještě jedna rada - nechte barvy dělat, co chtějí :-)
  Abstraktní malbu nemůžete stoprocentně kontrolovat a to je na ní vlastně krásné. Občas se barvy roztečou jinak, než chcete, občas se spojí v jiný odstín. Dopřejte jim to.

[print_circle_slider_plus_lightbox id=“30″]

Jestli vás takováhle malba láká a jste z okolí Klatov, máme 5 volných míst v zimním živém kurzu ABSTRAKCE>> v Bezděkově u Klatov. Je to jediný živý kurz, který dělám, a rozhodně bude letos stát za to! Čeká vás pět lekcí, celkem 20 hodin malování.

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře