Proč to pořád šmudláte?!

Přiznejte se. :-) Jak stínujete své relaxační kresby? Určitě už jste to zkoušeli. Přeci jen, když vzory vypadají jako 3D, je to prostě pecka. Že jste ale nejprve zkoušeli stíny rozmazávat prstem? Dnes si řekneme, proč je to škoda a jak to jde udělat hezky. Jste pro?

Jedna z částí relaxační kresby, jak ji učím já, je Zentangle. V různých článcích se můžete dočíst, že ke stínování potřebujete různé rozmazávací pomůcky. V nabídce jsou pěnové tyčinky několika šířek nebo prý postačí kapesník, či vlastní prst. Já si ale myslím, že to nepotřebujete a zvládnete s přehledem stínovat tak, jak se to učí na výtvarných školách. Není to nic složitého, mrkněte:

Stínování a šrafování

A) stínování

Při stínování vedete ruku po kresbě lehce, v krátkých tazích a tahy tužkou nebudou vidět. Pravděpodobně jste toto zkoušeli, ale nebyli jste dostatečně pečliví a trpěliví. Také jste zřejmě dělali dlouhé tahy, které způsobily na kresbě nevyrovnanou paseku.

Můj tip: Když začnete stínovat, nechte tužku na papíru co nejdéle a nezvedejte ji. Také velice pomůže, když si hrot tužky před stínováním obrousíte na plošku. V ruce ji pak držte pořád stejně a ve stejném sklonu. Nejprve stínuji lehce, až ve druhé vrstvě přitlačím a dělám tmavé stíny.

B) šrafování

Při šrafování děláte tahy, které jsou na kresbě vidět, a pokládáte čáru vedle čáry. Na celé části, kterou chcete zabarvit, děláte čáry stejné. Tmavost a světlost určujete tím, jak daleko od sebe tahy budou, jak budou silné a jestli budou v jedné vrstvě nebo více vrstvách přes sebe.

Můj tip: Když začínám stínovat relaxační obrázek, určím si napřed, který vzor je navrchu a který pod ním. Ten spodní celý jemně zašrafuji, aby ustoupil do pozadí, a teprve pak se zaobírám detaily.

Proč

nerozmazávat kresbu prstem, když je to jednodušší a rychlejší

  1. Prst nebudete mít ani po pečlivém umytí úplně čistý, i přirozená mastnota kůže se rychle obnoví. Na obrázku pak zanecháte zašmudlané stopy. Když použijete místo prstu kapesník, bude zanechávat na kresbě žmolky, jak se bude odírat.
  2. Prst je veliký. Bříško ukazováčku je u dospělého člověka určitě alespoň centimetr široké. Jak jím chcete přesně stínovat na relaxačním obrázku, který má 9×9 cm?

Vím, že jste se setkali s rozmazáváním například u portrétistů, kteří pracují uhlem nebo suchými křídami. U těchto technik je rozmazávání namístě. Avšak v ruce začínajícího (a tužkou pracujícího) kreslíře, který si stínování „usnadňuje“, se jakékoliv rozmazávátko stává spíše zbraní, která i jinak povedenou kresbu katapultuje do kategorie „amatérské“.

Abych vám pomohla se s novým způsobem lépe žít, přidávám pár tipů, jak docílit u vašich kreseb 3D efektu:

TIP 1 – Dojem hloubky

Dojem hloubky vytvoříte tak, že budete směrem dozadu zmenšovat vzor a následně jej vystínujete, aby byla stále tmavší a tmavší ta část, která je více vespod.

hloubka

TIP 2 – Jak vystínovat kuličku

Chcete vystínovat kuličku? Podívejte se, odkud na ni svítí světlo. Ze strany jako u prvního obrázku, nebo z vrchu jako u druhého obrázku? Čím dál budete stínovat od dopadu světla, tím bude kulička tmavší.

kulicka

TIP 3 – Stínování pro 3D efekt

Když vystínujete vzor tak, aby byl po okrajích tmavší, opticky se zatočí a bude působit plasticky.

jaro-4

Tak ať vám to kreslí! J. >>

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře