Proč si vážit každého milníku na své cestě za tvorbou

Proč si vážit každého milníku na své cestě za tvorbou

 

K napsání tohoto článku mě inspirovala má kamarádka Petra a diskuse nad jedním jejím „méně povedeným“ obrazem. Vzpomněla jsem si totiž na příběh jedné mé malby a napadlo mě, že se Vám to také možná stalo.

Už jste se někdy podívali na svůj obraz či kresbu, které jste vytvořili před nějakou dobou, a řekli jste si: „To se mi nelíbí, dnes bych to udělal/la lépe. Předělám to! Tohle přece nemůžu nikde ukázat, je to příliš nedokonalé.“? Já ano.

7833_160841077783_2910304_nDělám poměrně málo obrazů a tak je na nich hodně viditelné řemeslné zlepšení, ale také na diváka více vykouknou chyby, které jsem nasekala na obrazech před pěti lety. A tak se stalo, že jsem si jednou při pohledu na malbu „Portrét výtvarnice“ řekla, že jsou barvy příliš šedavé, nevýrazné a smutné a že to vylepším.

Vzala jsem barvy (hlavně tubu s jasnou jarní zelení, protože na té jsem zrovna „ujížděla“) a dala jsem se do toho. Výsledek? Naprosto zničený a nepoužitelný obraz! Proč? Inu, protože když něco vytváříte, nacházíte se v nějakém svém životním období, máte nějakou náladu, názory, jste v určitém psychickém rozpoložení. To vše ovlivňuje Vaše dílo a ani si někdy neuvědomíte, co všechno jste ze sebe do obrazu promítli. A já jsem v úplně jiném stavu vzala barvy a kompletně jsem popřela veškerého ducha původní malby.

Plátno už několik let stojí v ateliéru a já se zatím bráním tomu jej vyříznout, vyhodit a použít dřevěný rám na novou malbu. Myslím, že k tomu ale stejně jednou dojde. Co z toho pro nás všechny vyplývá?

Tak jako úspěchů, važme si i všech svých chyb. Každá chyba, či nedokonalost je součástí naší cesty. Milníkem, který k nám patří a měli bychom ho mít rádi už jen proto, že je výpovědí o tom, jací jsme byli a kde jsme se nacházeli. 

Ono to platí nejen pro umění. Jdeme životem a necháváme za sebou patníky, které při pohledu nazpět dokumentují naší cestu. Je hloupost vracet se a začít je trhat ze země. Co byste pak při pohledu zpátky viděli? Svůj život? Ne, jen chaos a zmatek. A to je přece škoda.

Schovávejte si tedy své první kresby i méně povedené obrázky a mějte je rádi. Můžete je potom dát vedle sebe a kochat se cestou, kterou jste ušli. :-) Vaší cestou za tvorbou.

VAŠE JANINA

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře