Jak se pročmárat k vlastní abecedě

„Jani, učíš ostatní, jak využít kreativitu, maluješ fascinující obrazy a vidíš všude barvy…. a na webových stránkách píšeš nejobyčejnějším Arialem,“ kousla mě nedávno trochu kriticky kámoška a přesně odhadla i můj pocit. Ten mi leží v hlavě už dlouho a je takovou Pandořinou skříňkou. Výběr písma je totiž mojí slabou stránkou.

Přestože jsem na škole písmo měla a měla jsem i celkem pěkné výsledky, v počítačové grafice jsem se mu vyhýbala. Nevěděla jsem, jak na něj. Pak přišla Andrea a já se rozhodla, že toho zakopaného psa konečně vyhrabu. Vzala jsem to ale cestou neobvyklou a navrhla si růčo fůčo vlastní abecedu.

Originální písmo si můžete navrhnout taky!

jak navrhnout písmo

Jak píšete? Budeme se dneska bavit jak o počítačovém písmu, tak i o ručně psaném. Je obecně známo, že rukopis toho o nás může nakecat mnohem víc, než bychom chtěli. Ale napadlo vás někdy, že to samé platí i u počítačového písma, tedy fontu? Tak jako umí perfektní malíř vystihnout nejen podobu, ale i nitro člověka, odkryje Andrea vaše tajemství skrze počítačové písmo >>. Doporučí pak takové, které bude vaší duši šité na míru. Šla jsem do toho.

Janča, dvě a půl A4 velká

Po super strávené hodince nezávazného povídání po Skypu a prohlížení písmenek, mě položila výsledná zpráva na podlahu a fakt jsem se při jejím čtení zapotila. :-D Garantuji vám, že Andrea uvidí věci, které neví ani váš terapeut!

KO

Když mi dali čichnout čpavku, osušili čelo a hrkla jsem do sebe panáka, došlo mi, že jsem se dozvěděla spoustu osvobozujících pravd. Třeba, že:

1) si můžu hrát
Že nemusím hledat jedno super všeříkající ideální písmo, protože ani já nejsem dokonalá a nemusím být. Celebrity to mají přece strašně těžké… tak buďme raděj lidi, co mají svoje nápady, strachy a radosti, a dovolme si tak i psát.

2) můžu posilovat svoji osobnost tím, že budu používat jiný vzhled písmenek
Když obrátíme ten proces „podle písma poznám, jaký jsi“, zjistíme, že můžeme vypěstovat odvahu, kreativitu i citlivost. Že můžeme vlastně vypěstovat, co budeme chtít!

jak navrhnout písmo 2

Vzpomněla jsem si na to, jak moc jsem si už dávno chtěla udělat novou vlastní abecedu. Naučil mě to kdysi na střední můj profesor Martin Vyoral, expert na reklamu a texty. Pod jeho vedením jsme všichni ve třídě odevzdávali k závěrečným klauzurám vlastní originální písma.  Popadla jsem tedy tužku a papíry z tiskárny a…

… zjistila jsem, že relaxuji kresbou>>, začátek je stejný.

Čmárání

čmárání

„Jestli chcete vytvořit opravdu novou abecedu, musí jít z vás. Ano? Nekopírujte, co se vám líbí. Nesnažte se šperkovat cizí písmena. Nehrajte si na nic, co nejste! První, co v tomto procesu uděláte, bude, že počmářete krátkými znaky dvacet A4 jen tak. Ono se to tam objeví.“

Tak nějak to mohlo od pana Vyorala zaznít. A má to geniální logiku. Typy písma se tím budou rodit z podvědomí, z vašeho rukopisu, z vašeho osobního stylu. Stejně, jako promlouvá automatická kresba.

Hledání

Při dostatečně dlouhém čmárání se vylíhnou tak tři až čtyři styly. Já jsem čmárala několik dní, vždy chvilku, když jsem měla náladu, většinou po pěti papírech. Když pak papíry roztříháte na jednotlivé kousky a rozsypete po stole…jak navrhnout písmo - hledání

Tak co tu máme?

Mezi dvěma sty nesmyslnými znaky se zrodí písmena. Je to jak detektivka. Rozložíte si část kopičky ústřižků na stůl nebo nějakou podložku (třeba tác, aby se vše dalo přenášet) a prohrabujete se, třídíte, otáčíte. „Hele, to vypadá jako G a tohle taky!“

jak navrhnout písmo - co tu máme

Nikdy nenajdete celou abecedu, ale najdete různé skupiny písmen, ze kterých si pak vyberete ty, které k sobě nejlépe ladí. Zbylá písmena už lehce doděláte, protože máte styl, máte klíč.

Písmeno

Tvorba ale nekončí! Je spousta dalších možností, jak svou abecedu psát. Vyzkoušejte zkosený fix, ostrou tužku, dvě ostré tužky vedle sebe. Černou barvu, červenou barvu, bílou barvu. Zkuste písmeno někde dokreslit. Vše je možné. Něco bude vypadat dobře, něco ne. Je to zcela váš vlastní kreativní proces>>

jak navrhnout písmo - písmeno

Tady končí naše cesta za ručně psanou abecedou. Vy teď můžete nadepisovat obálky nebo vyšvihnout své jméno na narozeninové přání podle libosti. Aby se z toho všeho stal funkční font, je třeba ještě spousta práce v počítači. Pár písmen jsem pro nás už udělala. A hlavně pro Andreu. Díky ní a jejímu „Profilu podle fontů“ jsem se ke hledání vlastní abecedy vůbec dostala. Zkuste to taky!

Takže Andrei, tady máš ode mě jedno velké

Díky

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře