Jsem Jana Cardová a pomáhám lidem chápat a vytvářet umění,
vypěstovat v sobě tvůrce.
Společně budeme objevovat a rozvíjet váš výtvarný talent.

Vedle vlastní malířské tvorby se věnuji živému i on-line vzdělávání ve výtvarném umění a můžete se mnou absolvovat kurzy, kreslit a malovat pomocí eBooků nebo článků nebo mě navštívit v mém ateliéru. Abych se nedržela pouze štětce, zabývám se občas také počítačovou grafikou a snažím se pomáhat začínajícím podnikatelům v tvorbě jejich profesionální image. Odpočívám při vytváření šperků.

Budu mít radost z každého vašeho pokroku a společně ukážeme všem, že šikovný poloprofesionál má v kultuře své neoddiskutovatelné místo. 

Pokud nebudu malovat, najdete mě nejspíš lonžovat koně, nahánět ve výběhu kachny, pracovat kolem domu (ne na záhoncích, kytky nejsou pro mě...) nebo budu u ohně na folkové zpívané. 

Těším se na vás!

Janča

Nožky nahoru a dělat věci po svém

Usedám na podlahu svého nově vymalovaného ateliéru v největším kreativním centru v Plzni DEPO2015, nohy pocákané od barev. Zde se setkávají a podnikají kreativní profesionálové. Dívám se na své obrazy, zatím zabalené, které čekají na své místo na stěně nebo na místo u budoucího majitele. Dívám se na volná plátna. Na každé z nich už mám v duchu připravený obraz a je mi skvěle!

Na otevřeném notebooku pípá zpráva. Píše mi klientka a posílá mailem ke konzultaci své kresby. Nedá mi to a rovnou se podívám i na ohlasy na můj nový článek na blogu, do FB skupiny na dotazy ohledně připravovaného on-line kurzu a na přihlášky na několikatýdenní živý workshop "Figura olejomalbou".

Na ten se už těší moje věrná skupina lidí, kteří se mnou jako první začali stavět mosty přes předsudky o nekvalitní tvorbě amatérských tvůrců. Zvládají olejomalbu, akvarel, portrét i abstraktní malbu. Miluji jejich nadšení, když se jim podaří namalovat něco, o čem si mysleli, že nikdy nedokážou. Proto žiju, tvořím a připravuji kurzy napříč tématy celé výtvarné kultury. Kurzy, na kterých i vy zjistíte, že jsou vaše schopnosti mnohem větší, než jste si kdy mysleli. Nekecám. 🙂 

Mojí zálibou je posouvat hranice. Hranice schopností, vnímání kultury, hranice osobní. Svoje i ty vaše.

Není to ale tak dávno, co jsem se výtvarkou plácala úplně jinak

Umělec, nebo výtvarný pěšák?

„Vymysli nějaký přitažlivý nový kurz, ale ať je maximálně jednoduchý, netrvá víc jak dvě hodiny, nespotřebuj u toho skoro žádný materiál a hlavně, ať si pak lidi hodně nakoupí,“ slýchala jsem v obchodě s výtvarným materiálem. A nebo naopak: „Ahoj! Jak se vede? Maluješ?“ „Ahoj. Jo jo, taky vedu výtvarné kurzy pro veřejnost.“ Pomlka. „Aha... No, ale na grafické škole jsi byla docela perspektivní, ne? Nebudeš pokračovat v umění?“

Jsem malířka a vždycky jsem se cítila jak mezi dvěma mlýnskými kameny. Mezi stranou profesionálů umělců a stranou hobby amatérů. Profesionálové pousmívající se nad skupinou „tvořílků“ a neprofesionálové, kteří si myslí, že se umělcům nikdy nemůžou rovnat. Že jsou předurčení k tomu, aby dělali navždy pouze třpytivé korálkové kuličky. Složité krásné šperky nebo obrazy jsou přece jen pro ty talentované, vyvolené lidi, s darem od Boha. 

Usnadním Vám teď život: TO NENÍ PRAVDA! Po letech balancování mezi prezentacemi moderních designérů a tvořivými víkendy jsem si řekla: A dost! Proč by se šikovní lidé z řad veřejnosti nemohli hodnotně podílet na kultuře? Jde přeci jen o to, správně je vést. Proč by měli být odsouzení do smrti se zabavovat nad vystřihováním papíru, spojováním korálků a ohýbáním plyšových drátků? Odmítám podceňovat lidi!

Zábavné krátké kurzy na dnech dětí a festivalech jsou fajn, také je dělám - vyplňují den, dělají drobné radosti a mají tu rozhodně své místo. Ale tvorba, ta opravdová, je naplňující nádherná věc, kterou můžete rozvíjet, neustále sami sebe překvapovat a realizovat své sny. Přetvářet emoce v dílo.

Nebuďte "tvořílci", staňte se tvůrci!

Možná si i vy myslíte, že nejste ti praví. Že kultura a tvorba je záležitost vám na hony vzdálených nadaných jedinců. Že vaše místo je v roli diváka. Ano, umění nemůže dělat každý.

Ale kdo říká, že malby a kresby nadšenců nemohou být vášnivé, obdivuhodné a kvalitní?

Aby byla vaše cesta za výtvarnou tvorbou co nejpohodlnější,
připravila jsem pro vás eBooky a on-line kurz.

Můžeme tak jít touto cestou společně, aniž byste za mnou cestovali přes celou republiku.

Co dál můžete čekat z mých rukou?

Obrazy

Mojí vášní je jednoznačně olejomalba. Královna mezi technikami malby zrozená v renesanci, která dává možnost tak dokonale míchat barvy a propracovávat tvary jako žádná jiná. Moje obrazy vznikají týdny a měsíce a já miluji ten proces - rituál, kdy ve svém ateliéru pracuji na rozdělaném plátně, všude kolem voní barvy, povalují se náčrtky, perlí sklenice vína a mně za zvuku přesně volené hudby před očima vyrůstá malba. To je můj svět. Můj jedinečný a dokonalý prostor.

Olejomalby Dvojpolohování I a II jsou moje dvě srdcové "holky". 

V šílených dobách, kdy byl svět jako na houpačce, jsem se inspirovala vlastním rozpoložením a pokusila se zobrazit stav, ve kterém jsem se nacházela. Vznikly tyto dva obrazy - dva emocionální protipóly, které jsou natolik extrémní, že už je nelze ani dát na jeden obraz. Jsou si navzájem cizí a přeci jsou jedna.