Čím je relaxační kresba tak výjimečná

Už jste ode mě slyšeli spojení „relaxační kresba“ několikrát, co to ale přesně znamená a proč je to mnohem víc než jen „nějaké kreslení“?


 • Radost z kreslení je krásný začátek!

  Znáte to? V kreslení si nejste moc jistí, vaše sluníčko je spíš šiška a místo stromu vám vždycky na papíře vyroste prazvláštní křoví. Jak se budete cítit, když najednou budete moct vytvořit parádní obrázek?

  A vy, co kreslit umíte, nebude fajn se na chvíli přestat soustředit na realitu a užít si světa fantazie?


 • Co nám daly relaxační omalovánky:

  Díky populárním relaxačním omalovánkám víme, že si u vybarvování skvěle vyčistíme hlavu. Děje se to tak proto, že se soustředíme na vybarvování a není čas přemýšlet nad problémy. Dozvěděli jsme se, že tužkou jde relaxovat.


 • Ještě dál a hloubš

  Zkusila jsem dát relaxační kresbě hlubší psychologický rozměr. Zkoumala jsem, jak vypadá moje kreslení, když jsem šťastná a jak když jsem naštvaná. Zkoumala jsem, jak se cítím, když kreslím pravidelné tvary a jak při kresbě chaotických obrazců. No a konečně, jak tohle všechno využít, aby mi bylo fajn.Prozradím vám něco o sobě. Možná nevíte, že mé on-line podnikání vzniklo vlastně ze zdravotní indispozice.
Jsem velmi náchylná k depresím a léta jsem jimi trpěla tak silně, že jsem nemohla pracovat jako klasický zaměstnanec. Stávalo se a někdy se stále stává, že se ráno probudím a vím, že je to špatné. Že nebudu schopná nic pracovního řešit, že se zvládnu maximálně zahrabat zpátky do peřin, možná se trochu bezdůvodně vyplakat.

Můj koncept relaxační kresby tedy vznikl především z potřeby najít něco, čím bych si ulevila v těžkých chvílích nebo mohla i úzkosti předejít, když cítím, že "to na mě jde".

Za deset let psychoterapií už dokážu dost obstojně nahlédnout do vlastní mysli a řekla jsem si, že určitě nejsem s takovými problémy jediná. Rozhodla jsem se toho tedy využít a předat to dál.

Co je tedy přesně „relaxační kresba“?
V relaxační kresbě kombinuji:


 • kresbu zentangle
  protože díky předkresleným vzorům umožňuje krásně kreslit i vám, kteří se necítíte v kreslení zrovna silní

 • automatickou kresbu
  pro její účinky na emoce a protože pomáhá ukázat, co v danou chvíli opravdu cítíte

 • a své znalosti z oblasti reklamní grafiky
  Díky té vím, jak působí které tvary na naše pocity. Například, že tvary s ostrými hranami na nás působí akčně, možná až agresivně, a naopak díky pozvolným kulatým tvarům cítíme plynutí a klid. To všechno se dá použít i v kreslení. Nazývám to psychologií tvarů a je to právě to, čím můžeme své momentální emoce změnit. Uklidnit se v rozčilení, zvýšit svou energii při únavě.

Toto všechno dohromady tvoří opravdu jedinečnou techniku, díky které si můžete při starostech sami hodit záchranné lano >>. A když starosti nemáte, užijete si relaxační kresbu prostě jen tak s radostí z toho, že kreslíte krásné obrázky. Už kolikrát jsem se setkala s tím, že lidé, kteří si o sobě mysleli, že rozhodně kreslit neumějí, najednou kreslí a mají ze sebe obrovskou radost.

Relaxační kresbou si můžete pomáhat celý rok

Jaro:

deníkový zápis: „Nakreslila jsem si sněženky, tahám tužkou ze země první květiny. Už už potřebuju, aby svět kolem mě ožil. Zima je dlouhá a letos ještě fakt bez slunce. Zataženo a šedivo, to je pro mě náladová smrt. Potřebuju energii.“

Léto:

deníkový zápis: „Voda, teplo, klídek… úžasný. :-) Jen tak si lehnout do trávy a nechat na sebe svítit slunce. Vzala jsem si dneska na deku sešítek a tužky. Koukám kolem a zkouším nakreslit věci okolo. Až bude zima, vytáhnu tenhle sešit a přivolám si svoje vlastní léto, ať už bude venku třeba sněžit.“

Podzim:

deníkový zápis: „Už to zase krásně šustí pod nohama, jak se brodím spadanými listy. Je tu čas kreativního oblíkání, kterýho v létě v horku moc neužiju. Trochu se bojím toho, jak se ale začínají dny zkracovat a padá rychle tma. Chce to zas vyndat bloček nebo plátno začít si přinášet barvy domů.“

Zima:

deníkový zápis: „No… je to zase trochu horší, ale Vánoce mě drží, mam ráda vločky. Zima je prý čas, kdy se máme ponořit víc do sebe, tak to zkouším na zendalách. Přináší mi klid, jak se točí a cyklí. Zkoumám samu sebe.“

Ať je vám s relaxační kresbou pěkně celý rok. :-) Janina

Všechno se můžete naučit tady >> a jestli máte rádi videa, tak tady >>

Relaxační kresbou si můžete pomoct například, i když máte opravdu strach, třeba v nemocnici. Funguje perfektně, když víte, jak na to.

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře