Charvin – Jak se maluje luxusně?

Má smysl nakupovat drahé olejovky? Nebo stačí k malování ty běžně vyráběné? Charvin Paris – barvy, kterými maloval i Paul Cézanne. Barvy, které byly namíchány ještě dřív, než průmysl vynalezl kovové tuby, ve kterých je dnes kupujeme, v roce 1830. Barvy z Azurového pobřeží ve Francii. O kolik jsou jiné než ty, které známe? Namočte štětce a pojďme to zkusit.

Jak se pracuje Charvinama?

Omlouvám se, jestli teď budu z nadšení míchat spisovnou češtinu a ryzí plzeňštinu, ale tohle je pro mě tak vzrušující téma, že to na vás prostě musim vybalit a moc se s tim nepárat. :-)

Na kurzech s vámi používám parádní olejovky z Itálie (Ferrario Oil Master), které nejsou drahé a skvěle se s nimi pracuje. Ale protože je zřejmě přestanou do Česka dovážet, hledám odpovídající náhradu. Také jsem sama dospěla do bodu, kdy chci zvýšit kvalitu svých obrazů i po technické stránce a už mi nestačí barvy řekněme “školní”. Chci víc.

Začala jsem tedy zkoumat, jaké jsou vlastně mezi barvami rozdíly a jestli vážně stojí za to kupovat si jednu malou tubičku za dvě stovky. No a jak si tu tak nad tím přemýšlím, zapípá mi Facebook:

Když jsem viděla ty nádherné odstíny, měla jsem tendenci ohmatávat monitor počítače. A když jsem zjistila, že se tyto barvy začaly míchat už v roce 1830, že výrobce i přes modernizaci stále dodržuje staré receptury, že dělají barvy i z pravých pigmentů, mají nejširší paletu odstínů na světě (208)… a že je kamarádka Lenka >> ochotná dovézt mi barvy do Čech, bylo moje “Skvělý!” slyšet před tři zahrady.

Jdu do toho, tohle musím zkusit!

Tuba 60ml barvy řady “extra fine” stála sice 11-36 Euro (podle toho, jak drahý v ní byl pigment), ale já to chtěla zkusit, porovnat s obyčejnými barvami a napsat vám o tom právě tady. Odpovědět na otázku, jestli má, nebo nemá cenu kupovat drahé barvy.
Když jsem se s barvami dostatečně pomazlila a začala malovat, hned mi nakopaly zadek! Rozdíl v míchání oproti běžným barvám byl enormní!

  • Charviny vyžadují vaší nejlepší zručnost. Abyste je mohli na plátně dokonale spojovat, chce to opravdu jemnou ruku. Díky tomu je ale požitek z malování obrovský!
  • Jsou opravdu měkké a jemné. Kdybych to přirovnala k látkám, budou charviny na rozdíl od běžných komerčních barev, které jsou dejme tomu jako len, hedvábím. Poznáte to hned.
  • Barví určitě třikrát tolik, takže jich spotřebujete opravdu minimum. Chce to sice větší bělobu, ale odstínů namícháte nepřeberně.

Co jsou vlastně barvy Charvin?

Charvin Arts je francouzský výrobce profesionálních akrylových, olejových i akvarelových barev, který si velmi zakládá na tradici a kvalitě. Tuhle formulku sice známe z každého letáku, ale když Francouzi řeknou, že chtějí zachovat francouzské kulturní dědictví, myslí to skutečně vážně.

Charviny nenajdete hned tak v nějakém obchodě, hlavním pojidlem barev je makový olej a vývoj receptur začal už v roce 1830. (Mimochodem, až o deset let později byly vynalezeny kovové tuby pro lepší uchovávání barev, jak je známe.)

A ještě jedna věc je mi sympatická.

Charvin Arts jdou proti konzumnímu trhu, nepřemisťují výrobu barev do levnějších zemí, nesnižují jejich kvalitu, aby ceny zůstávaly nízké. Prostě nekalkulují a nevytváří monopol.

Web Charvin Arts najdete na
www.charvin-arts.com.

Můj obraz zatím vzniká.
Teprve časem uvidíme, co všechno barvy umí (a co umím já :-)).

Nicméně aktuální závěr je, že se takovými barvami maluje opravdu jinak -
s mnohem větším požitkem a jistě to bude vidět i na výsledném obraze. 
Na to si ale budeme muset počkat, až malba kompletně zaschne a objeví se všechny odstíny, které jsou zatím v barvách skryté.

Mám v plánu vyzkoušet i další mistrovské značky, které najdete v českých prodejnách – holandské Rembrandt, francouzské Lefranc a české UmTon. Charviny u nás na trhu totiž bohužel zatím neseženeme. Škoda, smýšlení a odbornost značky Charvin Arts mi je velmi příjemné.

Už teď je ale jasné: Jestli to myslíte s olejomalbou vážně, vyplatí se vytáhnout z kapsy peněženku a koupit osvědčenou barvu za stovku, dvě i tři.

Janča

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře