Ale já to ještě vůbec neumím!

Napadalo mě, jestli jsem vám někdy řekla, že můžete očekávat opravdu velké věci, když začnete malovat nebo kreslit. Že se přes vás převalí obrovské vlny příjemných pocitů a naplní vás až po okraj. Chtěla bych vám dneska něco povědět o zákeřných matoucích zrcadlech, která si v hlavě nastavujeme.

stana-uvodni-fotka

Určitě jste už měli radost, když se někomu líbil váš obrázek. Jsme ale lidé kritičtí a málokdy si dovolíme užít si ten pocit naplno. Přichází odpovědi typu: „ale vždyť já to jen tak načmáral/a“ a „tak si to vezmi, já to chtěl/a vyhodit“. Znáte to taky? Pochvala vás těší, ale v hlavě se vynořuje údiv, že se ta vaše čmáranice může někomu líbit. „Vždyť já to ještě vůbec neumím!“

„Když já to ještě vůbec neumím“ a „jak se může ta má čmáranice někomu líbit“
jsou věty, které vás chtějí oklamat.

Sebekritika vám nastavuje zrcadlo, které má extrémně zkreslený odraz.

Je spousta obrazů, které jsem odložila s tím, že je přemaluji. Moji rodiče je mají všechny na stěnách. Jako autorka bych mlátila hlavou o zeď a několikrát jsem naše přemlouvala, abych ta plátna mohla sundat nebo je domalovat. Pravda je ale taková, že je úplně jedno, jak to cítím já. To člověk, kterému se vaše dílko líbí tak, že vám jej vytrhne z pod ruky, v něm našel něco, co odráží jeho vzpomínky a pocity, jeho kreativní fantazii.

Jeden barevný podklad pro, už ani nevím jakou, mou zamýšlenou malbu, je pro tátu surfař na písečných dunách. A já s tím nenadělám vůbec nic. :-D

Chyby, které vás rozčilují, mohou být jen drobnosti přecitlivělého autorského oka, které divák, zamilovaný do vašeho dílka, nemusí vůbec vnímat. I malba, kresba, kterou možná považujete za tu největší nedotaženou hrůzu na světě, může pro někoho jiného znamenat strašně moc! Stane-li se to, nepodceňujte se, nesypte si popel na hlavu, UŽIJTE SI TO! Povedlo se vám totiž něco nádherného!

Namalovala jsem teď obraz, byl to dárek a malovala jsem ho dlouho. Ke konci už jsem si říkala, že nevypadá úplně tak, jak jsem si ho představovala. Líbil se mi moc, ale pořád tam byly věci, které bych nejraději smazala – třeba celá levá noha. A pak přišla reakce od obdarované a hádejte, co: Řešila nepřesně tvarovanou nohu? :-)

Nemusí to být hned olejový obraz, může to být i maličká kresba, kterou jste si načmárali jen tak z dlouhé chvíle, zkuste to>>. Každá vaše čárka může mít pro někoho význam.

Houpala jsem se na vlnách. Radost totiž plodí další radost. Z radosti z toho, že mě Stáňa Mrázková přivedla ke stylu podnikání, díky kterému s vámi mohu takhle krásně komunikovat a tvořit, vznikl obraz. Ten udělal obrovskou radost jí, tím zas mně a jako bonus toho všeho oslovil na 400 dalších lidí, kteří se možná inspirovali a teď tvoří vlastní věci. Vím, že je na světě ledacos špatně a není to pořád takhle sluníčkové, ale když to zasvítí, je to pecka! :-)

Pohoupejte se na takových vlnách taky.
Díky papíru a tužce ve vašich rukách to přichází velice rychle a intenzivně. :-)

Mějte se krásně. J.

admin

Jsem malířka a lektorka, která miluje olejomalbu a relaxační kresbu. Zkoumám svět skrze své obrazy a i vás naučím malovat a kreslit v projektu "Od tvořílka k umělci"

Napsala jsem pro vás eBook zdarma "Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu" a "Relaxuj kresbou."

Zamilovala jsem si on-line kurzy, a tak se mnou můžete tvořit i na dálku. Pomůžu vám vypěstovat v sobě tvůrce.

Vydejte se se mnou na cestu, kde budete překvapovat sami sebe!

Napsat mi můžete na jana@janacardova.cz nebo mrkněte na facebook.

Komentáře